Teknoloji

IMF’e göre yapay zeka tüm işlerin yüzde 40’ını etkileyecek

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) yeni bir analizine göre, yapay zeka (YZ), tüm işlerin neredeyse %40’ını etkilemeye hazırlanıyor. IMF’nin Genel Direktörü Kristalina Georgieva, “çoğu senaryoda, YZ’nin genel eşitsizliği muhtemelen kötüleştireceğini” belirtti.

Georgieva, politika yapıcıların “endişe verici trendi” ele alması gerektiğini ve teknolojinin “sosyal gerilimleri daha da körüklemesini önlemek” için çaba sarf etmeleri gerektiğini ekliyor. YZ’nin yaygınlaşması, avantajlarını ve risklerini göz önüne serdi.

IMF, YZ’nin muhtemelen gelişmiş ekonomilerdeki işlerin daha büyük bir oranını – yaklaşık yüzde 60 – etkileyeceğini söyledi. Bu durumların yarısında, işçiler YZ’nin entegrasyonundan faydalanarak üretkenliklerini artırabilirler.

Diğer durumlarda, YZ, şu anda insanlar tarafından gerçekleştirilen önemli görevleri yerine getirme yeteneğine sahip olabilir. Bu, iş talebini azaltabilir, ücretleri etkileyebilir ve hatta işleri ortadan kaldırabilir.

Bu arada, IMF, teknolojinin düşük gelirli ülkelerdeki işlerin sadece %26’sını etkileyeceğini tahmin ediyor. Georgieva, “bu ülkelerin birçoğunun YZ’nin faydalarını kullanacak altyapıya veya uzman işgücüne sahip olmadığını, bu da zaman içinde teknolojinin uluslararası eşitsizliği kötüleştirme riskini artırabileceğini” söyledi. Yüksek gelirli ve genç işçilerin YZ’yi benimsemesinden sonra ücretlerinde orantısız bir artış görebileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.