Teknoloji

Türkiye’nin ikinci Astronotu Nisan’da Uzaya gidecek

TUA Başkanı Yusuf Kıraç, nisan ayında da ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever’i yaklaşık 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuş için uzaya gönderecekleri bilgisini vererek, onun da yaklaşık 7 deney gerçekleştireceğini söyledi.

Atasever’in yolculuğu Nisan’ın ilk haftası

TRT Haber’e göre Kıraç, Nisan ayında ikinci astronot Tuva Cihangir Atasever’in yaklaşık 80 kilometrelik bir yörünge altı uçuş için uzaya gönderileceğini ve onun da yaklaşık 7 deney gerçekleştireceğini belirterek, Atasever’in dönüşünü heyecanla bekleyeceklerini vurguladı. “Nisanın ilk haftalarında Tuva’nın uzay yolculuğunun gerçekleşmesi bekleniyor.” dedi.

Uzay çalışmalarında şimdiye kadar yaklaşık 2 bin deneyin literatüre geçtiğine işaret eden Kıraç, şunları ekledi:

“Artık bir Türk astronotunun yaptığı deneyler de literatüre geçti. Bundan sonra inşallah akademik olarak uluslararası yayınlarda da faydası olacaktır. Biz bu misyonla birlikte uzay farkındalığı ve insan kaynağı misyonumuzu da gerçekleştiriyoruz. Alper oradayken Samsun’dan Hatay’a kadar öğrencilerimizle bir araya geldik. Alper döndükten sonra da bu heyecan devam edecek. Türkiye’nin tüm illerinden Alper’e davet var. Alper’in toplumdaki uzay farkındalığı ve insan kaynağı konusundaki katkılarını ilerleyen süreçte göreceğiz. Gençler Alper abilerini dört gözle beklesinler. Alper abileri gelecek. O da onlarla kavuşmayı bekliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.