Teknoloji

Google yeni yapay zeka modeli Gemini 1.5 tanıttı

Google’ın kendisini yapay zeka endüstrisinin zirvesine taşıyacağını umduğu büyük dil modeli Gemini’yi piyasaya sürdükten sadece iki ay sonra, Google Gemini 1.5’u duyurdu. Bugün piyasaya sunacağı Gemini 1.5’i yakında tam tüketici sunumundan önce geliştiricilerin ve kurumsal kullanıcıların kullanımına sunuyor.

Gemini 1.5’te pek çok gelişme olacağı duyuruldu: Google’ın sistemindeki genel amaçlı model olan Gemini 1.5 Pro, görünüşe göre şirketin kısa süre önce piyasaya sürdüğü üst düzey Gemini Ultra ile aynı seviyede ve Gemini 1.0 Pro’yu benchmark testlerinin yüzde 87’sinde geride bıraktı. “Uzmanların Karışımı” ya da MoE olarak bilinen ve giderek yaygınlaşan bir teknik kullanılarak yapıldı; yani bir sorgu gönderdiğinizde tüm modeli her zaman işlemek yerine genel modelin yalnızca bir kısmını çalıştırıyor.

Ancak Gemini 1.5’te CEO Sundar Pichai başta olmak üzere tüm şirketi özellikle heyecanlandıran yeni bir şey olduğu açıklandı: Gemini 1.5 çok daha büyük sorguların üstesinden gelebileceği ve aynı anda çok daha fazla bilgiye bakabileceği anlamına geliyor. Bu pencere OpenAI’nin GPT-4’ünün 128.000 ve mevcut Gemini Pro’nun 32.000 token’ına kıyasla 1 milyon token’dan oluşuyor.

(Pichai ayrıca Google’ın araştırmacılarının 10 milyon token’lık bir bağlam penceresini test ettiklerini söylüyor.

The Verge’in haberine göre dünyanın dört bir yanındaki işletmeler kendi yapay zeka stratejilerini belirlemeye çalışırken ve geliştirici anlaşmalarını OpenAI, Google ya da başka biriyle imzalayıp imzalamayacaklarını düşünürken, Google şu anda en iyi yapay zeka aracını oluşturmak için olağanüstü bir çalışma içerisinde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.