Teknoloji

Google’dan “şifresiz gelecek” adımı

Google’ın paylaşımına göre şirket ilk kez, uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmanın en kolay ve en güvenli yolu olan ve “şifresiz bir gelecek” için önemli bir adım olan geçiş anahtarlarını kullanıma sunmaya başladı.

Google bugün, geçiş anahtarlarının artık tüm dünyadaki Google Hesabı kullanıcılarına sunulduğunu duyurdu. Çok faktörlü kimlik doğrulama mekanizmaları ve şifre yöneticileri geleneksel kullanıcı adı/şifre iş akışlarına göre makul güvenlik iyileştirmeleri sunarken Google “Passkeys” ile kullanıcıların kimlik doğrulaması, kriptografik anahtar çiftleri kullanılarak bulut aracılığıyla tüm cihazlarında senkronize edilebileceğini duyurdu.

Kullanıcıların cihazlarının kilidini açmak için kullandıkları aynı biyometri veya ekran kilidi PIN’ini kullanarak web sitelerinde ve uygulamalarda oturum açmalarına olanak tanıdığı belirtildi.

Yeni uygulamanın kullanıcının cihazına fiziksel erişim gerektiği göz önüne alındığında, kötü niyetli kişilerin kullanıcıların hesaplarına uzaktan erişmesinin çok daha zor hale getireceği vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.