Teknoloji Web3

Google yapay zeka haberciliği geliştirdi

New York Times’ın haberine göre Google’ın haber yazabileceği bir yapay zeka geliştirdiğini bildirdi.

Google’ın üreteceği yeni ürünün makale üretmek için kullanılan mevcut yapay zeka sistemlerinden ya da yapay zekalı sohbet robotu Google Bard’dan tam olarak nasıl farklı olacağının belli olmadığı bildirildi. Ancak Google’ın yeni yapay zeka aracını Washington Post, News Corp ve New York Times gibi haber kuruluşlarına sunduğu açıklandı.

Şu anda “Genesis” adı altında geliştirilmekte olan Google’ın gazetecilik botunun, olayların ayrıntıları verildiğinde haber kopyası oluşturabileceği düşünülüyor. Times’ın anonim kaynaklarına göre Genesis’in gazeteciler için kişisel bir asistan görevi görmesi amaçlanıyor.

Yapay zekanın habercilik için kullanılmasının yanlış bilginin yayılmasını körükleyebileceğine dair süregelen önemli endişeler var. Google Bard gibi yapay zeka sistemleri ve sohbet robotları, doğruluk kontrolü konusunda insan gazetecilerden çok daha az becerikli olduklarını ve yanlış bilgileri inanç ve otorite ile beyan etmeye eğilimli olduklarını kanıtladılar.

Bu durum ChatGPT gibi bazı yapay zeka sistemlerini şimdiden hukuki açıdan zor durumda bıraktı. Georgia’lı bir radyo sunucusu, işverenini dolandırdığını ve zimmetine para geçirdiğini yanlış bir şekilde ifade eden bir federal mahkeme davasının yanlış bir özetini sağladıktan sonra geçen ay ChatGPT’yi hakaretten dava etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.