Teknoloji

Google insanları işten çıkarmak için 700M ABD Doları harcadı

Şirket reklam, bulut ve hizmet bölümlerinde büyüme kaydetmesine rağmen sadece bu ay işten çıkarmalar için 700 milyon dolar harcadığı bildirildi.

Google, 2023 yılı boyunca 12.000’den fazla çalışanını işten çıkarırken kıdem tazminatı ve diğer masraflar için 2,1 milyar dolar harcadı. The Verge’in haberine göre işten çıkarma masrafları devam ediyor: 2024’ün sadece bir ayında şirket, 1.000’den fazla pozisyonu hedefleyen işten çıkarmaların bir parçası olarak çalışanların kıdem tazminatı masrafları için şimdiden 700 milyon dolar harcadığı belirtildi. Google’ın ana şirketi Alphabet, Salı günü dördüncü çeyrek kazanç açıklamasıyla birlikte bu rakamı açıkladı.

Kesintilere rağmen Google, 2023 yılını ana iş kollarının çoğunda büyüme ile kapattı. Google 2023’ün dördüncü çeyreğinde 86 milyar dolar gelir elde ederek bir önceki yıla göre yüzde 13’lük bir artış kaydetti. Arama devinin temel dijital reklamları ve bulut bilişim işleri de istikrarlı bir büyüme gösterdi ve CEO Sundar Pichai bunu Google’ın üretken yapay zekaya yaptığı yatırımlara bağladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.