Teknoloji

Google doc ve drive özelinde e-imza dönemi başladı

E-imza özelliği, ilk etapta bireysel ve çeşitli grup hesapları için Google Dokümanlar ve Google Drive’a özel olarak kullanılabilecek.

Google, Google Workspace’teki e-imza özelliğinin açık beta sürümünü duyurdu. Buna göre e-imza, ilk etapta bireysel ve çeşitli grup hesapları için Google Dokümanlar ve Google Drive’a özel olarak kullanılabilecek.

E-imza özelliği, uygulama veya sekme değiştirmek zorunda kalmadan doğrudan Google Drive’dan resmi bir sözleşme imzalamanıza olanak tanıyacak. Aynı zamanda, alanları (200 adede kadar) bir belgeye sürükleyip bırakarak imza talep etme olanağı da sunacak. Buna isim, baş harfler ve imzalandığı tarih de dahil edildi. Google daha sonra kilitli bir PDF dosyası oluşturup bunu belirtilen alıcılara gönderiyor. Böylece e-imza taleplerinin durumunu izleme olanağına kullanıcıya sunulmuş oluyor. İşlem tamamlandığında, imzalı PDF imzalayanın Drive’ına ayrı olarak ekleniyor ve hem talep edene hem de imzalayan kişiye e-posta eki olarak gönderiliyor.

İleriye dönük olarak Google, e-imzalar için, birden fazla kullanıcıdan imza talep etme yeteneği, Gmail dışı kullanıcılardan e-imza talebi, Drive’da depolanan PDF dosyalarında e-imza oluşturma, tamamlanan tüm sözleşmeler için otomatik denetim raporu özelliklerini de aktif etmek istiyor.

E-imza özelliği şu anda Google Workspace bireysel kullanıcıları için açık beta sürümünde kullanılabilecek. İlerleyen günlerde beta sürümüne Google Workspace Business Standard, Business Plus, Enterprise Starter, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Enterprise Essentials, Enterprise Essentials Plus, Education Plus ve Nonprofits müşterilerinin de katılacağı öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.