Teknoloji

Gökbey ilk kez milli motorla uçtu

Gökbey helikopteri ilk kez milli motorla uçtu.

Milli helikopter motoru için görevlendirilen TEI, TS1400 motorunu geliştirdi. TUSAŞ’a teslim edilen motorla helikoptere entegrasyon çalışmaları yürütüldü.

Motoru insanlı uçuşa hazırlamak için yoğun bir çalışma yapıldı. Mart ayı sonunda da uçuş testlerinde kullanılmak üzere 2 motor teslim edildi.

İlk ateşlemesi Haziran 2018’de yapılan motor, 1572 beygir güce çıkartıldı. TS1400, yüzde 100 devrin üzerinde de başarıyla çalıştı ve motor insanlı uçuşa hazır hale geldi.

Helikopter üzerindeki entegrasyon ve yer testlerinin tamamlanmasıyla GÖKBEY, TEI’nin TS1400 Turboşaft Motoru ile ilk test uçuşunu başarılı şekilde tamamladı.

Olgunlaştırma testleri sonunda 2024 yılında sertifikasyonu tamamlanmış seri imalat ilk motor teslim edilecek.

GÖKBEY Genel Maksat Helikopterinin test ve sertifikasyon faaliyetleri de başarılı bir şekilde devam ediyor. Bu yıl içinde 3 adet GÖKBEY, Jandarma Genel Komutanlığına teslim edilecek. GÖKBEY, geniş görev yelpazesi sayesinde taşıma, VIP, kargo, hava ambulans, arama kurtarma ve kıyı ötesi taşıma görevleri gerçekleştirecek.

Helikopter, milli motorlarla en zorlu iklim ve coğrafyalarda görev yapabiliyor.

GÖKBEY, 6 ton kalkış ağırlığına, 12 yolcu kapasitesine, saatte 306 kilometre azami sürate sahip. 20 bin fit servis tavanına ulaşan GÖKBEY, 4 saate yakın havada kalabiliyor. Helikopter, harici yakıt tankıyla 5 saatten fazla uçabiliyor ve azami 948 kilometre menzile ulaşabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.