Teknoloji

Genetik test ve analiz şirketi kullanıcılarının bilgileri hacklendi

ABD’nin San Francisco merkezli genomik ve biyoteknoloji şirketi 23andMe adlı genetik test şirketi kullanıcılarının bilgilerinin çalındığı iddia edildi.

Saldırganların bir grup kullanıcının giriş kimlik bilgilerini tahmin ederek daha fazla kullanıcı verisini “DNA Akrabaları” özelliğinden çektikleri öne sürüldü.İhlal, hacker’ların ilk olarak çalınan verilerin bir örneğini yayınladığında ortaya çıktı ve bu veri özellikle Yahudileri ve Çin kökenli kişileri hedef aldığı ifade edildi. Çalınan verilerin, kullanıcı adları, cinsiyetler, doğum yılları ve bazı genetik soy bilgilerini içerdiği, ancak gerçek ham genetik verileri içermediği iddia edildi.

23andMe, sistemlerinin ihlal edilmediğini iddia ediyor olsa da, şirket şu anda sızdırılan verinin boyutunu ve geçerliliğini araştırdığı öne sürüldü. Şirket kullanıcıları, güçlü şifreler kullanmaları ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeleri konusunda uyardı.

Özellikle, ihlal sadece bilgileri tehlikede olanlar için değil, aynı zamanda sızdırılan bilgilerin “ünlüler”i içerdiğini iddia ettiği için de endişe yarattı; bu ünlüler arasında Mark Zuckerberg, Elon Musk ve Sergey Brin gibi kişiler bulunduğu bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.