Web3

Ethereum’un kurucusu açıkladı

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum’un üç geçişi tamamlaması gerektiğini açıklayan bir makale paylaştı.

Cointelegraph’ın haberine göre Buterin, Ethereum’un genç bir deneysel teknolojiden ortalama kullanıcılara açık, küresel ve izinsiz bir deneyim sunabilen olgun bir teknoloji olduğunu anlattı.

Bununla birlikte Ethereum’un geçmesi gereken üç büyük teknik geçiş şu şekilde sıraladı:

1.L2 ölçeklendirme geçişi – herkesin rollup’lara geçmesi.

2. Cüzdan güvenliği geçişi – herkes akıllı sözleşme cüzdanlarına geçiyor.

  3. Gizlilik geçişi – gizliliği koruyan fon transferlerinin mevcut olduğundan emin olmak ve geliştirilmekte olan diğer tüm araçların (sosyal kurtarma, kimlik, itibar) gizliliği koruduğundan emin olmak.

  İlk aşama olmadan Ethereum’un başarısız olacağını söyleyen Buterin, bu durumda her işlemin 3,75 dolara mal olacağını söylüyor. İlk aşamasının başarısız olmasıyla birlikte işlem ücretlerinin 82,48 dolar seviyesine ulaşarak kitlesel pazarı hedefleyen her ürünün Ethereum blockchain’inden vazgeçeceğini belirtiyor.

   İkinci aşama olmadan da Ethereum’un başarısız olacağını belirten Buterin, bu durumda kullanıcıların fonlarını ve finansal olmayan varlıklarını saklamaktan rahatsız olacağını söylüyor. Bu durumunda herkesi merkezi borsalara geçmeye teşvik edeceğini belirtiyor. Üçüncü aşama olmadan da Ethereum’un başarısız olacağını yineliyor.

  Geliştirilmesi gerekenin yalnızca protokolün özellikleri olmadığını; bazı durumlarda Ethereum ile etkileşim şeklinin oldukça temelden değişmesi gerektiğinden bahsediyor. Üç geçişin, kullanıcılar ve adresler arasındaki ilişkiyi kökten yeniden şekillendireceğini belirten Buterin, L2 ölçeklendirme dünyasında, kullanıcıların çoğunlukla L2’de var olacağını söylüyor. Vitalik Buterin, ayrıca, bir kullanıcının yalnızca bir adrese sahip olduğu günlerin geride kalacağını düşünüyor. 

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.