Startup Teknoloji

Enkaz altında kalanlar hızla tespit edilebilecek

Enkaz altında kalanları tespit edebilen hassas akustik dedektör geliştirildi.

Quark Optical tarafından üretilen yüzde 100 yerli dedektör, insan kulağının algılayamadığı kadar düşük titreşimleri, kısık sesleri algılayabiliyor ve yükselterek dijital ekranda izlenebilir hale getiriyor. Dedektörün buluş başvurusu için hazırlıklar sürüyor.

Depremde hayat kurtaracak

İstanbul Teknopark’ın paylaştığı habere göre Quark Optical’in kurucusu Elektrik-Elektronik Mühendisi Burak Şükrü Çetinkaya geliştirdikleri ürün için şöyle konuştu:  “Akustik dedektörler; ses algılamak, sesleri elektrik sinyallerine dönüştürmek ve kaydetmek için kullanılıyor. İnsan kulağının duyamayacağı kadar kısık sesleri algılayabiliyorlar. Bu sesleri yüksek sesli hoparlör ile dijital ekrana yansıtıp, enkaz altı arama-kurtarma faaliyetlerine tam destekleyici, verimli ve inovatif çözüm sunuyorlar. Afet durumlarında, hasar gören binaların, enkaz yığınlarının ve diğer yapıların içinde kalan insanları tespit etmek için kullanılabilirler.” 

Akustik dedektörler’in özellikle su altı araştırmaları, gemi navigasyonu, patlayıcı tespiti ve arama-kurtarma işlemlerinde kullanıldığını belirten Çetinkaya, “Su altında veya yer altında gömülü nesneleri, su altında pervane titreşimi gibi sesleri tespit edebiliyorlar. Arama-kurtarma köpekleri ve termal kameralar gibi diğer arama yöntemleriyle birlikte kullanılıp; kurtarma çalışmalarını daha etkili hale getiriyorlar.” diye konuştu.

Çetinkaya, AFAD için hızla üretim yapabileceklerinin altını çizerek hedeflerinin batarya kullanım ömrünü 48 saate çıkarmak olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.