Teknoloji

Duyguları ifade edebilen android robot Nikola ile tanışın

Paylaşılan yeni video, robotun gözlerindeki kameraları kullanarak konuşan bir kişiyi de tanıyabildiğini ve ona bakabildiğini gösterdi.

Duygusal ifade uzun zamandır insanı makineden ayıran şeylerden biri olmuştur, ancak CNET’in haberine göre Nikola adlı yeni bir android robot bunu değiştirmek için önemli bir adım attı.

Japonya’daki RIKEN Guardian Robot Projesi’nden araştırmacılar, yüzündeki “kasları” hareket ettirerek altı temel duyguyu (mutluluk, üzüntü, korku, öfke, şaşkınlık ve iğrenme) başarılı bir şekilde gösterebilen Nikola adında bir android çocuk ürettiler. Android robot Nikola, “psikoloji, beyin bilimi, bilişsel bilim ve yapay zeka araştırmalarını insanların, yapay zekanın ve robotların esnek bir şekilde bir arada var olabileceği gelecekteki bir topluma doğru birleştirmeyi” amaçlayan Guardian Robot Projesi’nin bir parçası olarak oluşturuldu. Araştırma, Japon hükümeti tarafından finanse edilen bir araştırma enstitüsü olan RIKEN tarafından destekleniyor.

Kısa süre önce Frontiers in Psychology’de yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, Nikola’nın etkileyici yüz hareketlerini yaratma yöntemlerini ve bu hareketleri hem bilgilendiren hem de doğrulayan psikolojik verileri açıkladılar. Çalışmada ifade edilen duygular şunlardı: öfke, iğrenme, korku, mutluluk, üzüntü ve şaşkınlık.

Projenin baş araştırmacısı Wataru Sato, “Sosyal etkileşim insanlar için oldukça önemlidir,” dedi. “Bu tür yeteneklere sahip androidlerin araştırma ve gerçek yaşam uygulamalarında oldukça önemli olacağını düşünüyoruz.”

Dr. Sato, sonraki adımların Nikola’nın yüz ifadelerini iyileştirmek ve genişletmek, ona bir ses ve bir beden vermek ve çok modlu ifade için birlikte çalışabilen duygusal ifadelerle tüm bunları aşılamak olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.