Teknoloji

Dünyanın “ilk otonom” yapay zeka yazılım mühendisi: Devin AI

ABD merkezli uygulamalı yapay zeka laboratuvarı Cognition, dünyanın ilk yapay zeka yazılım mühendisi olduğunu iddia ettiği aracı tanıttı. Yapımcılar, Devin adlı yapay zeka ajanının önde gelen yapay zeka şirketleri tarafından düzenlenen uygulamalı mühendislik mülakatlarını geçtiğini belirtti. Cognition’a göre ayrıca ABD merkezli bir serbest çalışma platformu olan Upwork’te yayınlanan gerçek proje işleri de tamamladı.

Devin ile ilgili resmi blog yazısında şunlar belirtildi: “Devin yorulmak bilmeyen, yetenekli bir ekip arkadaşı, sizinle birlikte inşa etmeye veya gözden geçirmeniz için görevleri bağımsız olarak tamamlamaya eşit derecede hazır. Devin ile mühendisler daha ilginç sorunlara odaklanabilir ve mühendislik ekipleri daha iddialı hedefler için çabalayabilir.”

Devin neler yapabiliyor?

Yapay zeka ajanı, yazılım geliştirme alanında kodlama, hata ayıklama, sorun çözme gibi bazı gelişmiş yeteneklerle birlikte geliyor. Devin, performansını sürekli olarak öğrenmek ve geliştirmek ve yeni zorluklara göre uyum sağlamak için makine öğrenimi algoritmalarını kullanır. Basit bir ifadeyle, Devin uygulamaları uçtan uca oluşturup dağıtabilir ve ayrıca kendi yapay zeka modellerini eğitebilir ve ince ayar yapabilir.

Devin, binlerce karar gerektiren karmaşık mühendislik görevlerini planlayabilir ve yürütebilir. Bu, Cognition’ın uzun vadeli muhakeme ve planlama alanındaki ilerlemeleri sayesinde mümkün olmaktadır. Şirkete göre Devin her adımda ilgili bağlamı hatırlayabilir, zaman içinde kendi kendine öğrenebilir ve hatta hataları düzeltebilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.