Özel

Digital Advice Lab Kurucuları teknoloji-türkiye’ye konuştu

2016 yılında Berk Kuşaksız tarafından kurulan, dijital platformlarda reklam veren markalara dijital pazarlama danışmanlığı, dijital pazarlama eğitimi ve dijital konkur danışmanlığı hizmetleri sunan Digital Advice Lab teknoloji-turkiye‘ye konuştu. Yerli firmaların dijital kampanya süreçleri, şirketin yurt içi veya yurtdışı işbirlikleri başta olmak üzere özellikle dijital anlamda etkiyi artırabilecek çalışmaları aktaran Digital Advice Lab kurucuları arasında yer alan Uğur Sesverir, “Markaların daha cesaretli ve dijitale uygun stratejiler geliştirdikçe daha iyi sonuçlar elde ettiklerini görüyoruz” dedi.

Firmanız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Digital Advice Lab, 2016 yılında Berk Kuşaksız tarafından kurulan, dijital platformlarda reklam veren markalara dijital pazarlama danışmanlığı, dijital pazarlama eğitimi ve dijital konkur danışmanlığı hizmetleri sunan bağımsız bir danışmanlık firmasıdır. Firmamız, markalara çeşitli konu başlıklarında hizmetler sağlamaktadır. Bunlar arasında, markaların dijital dünyada gerçekleştirdikleri reklam yatırımlarının etkinliğini ölçen “digital health check”, marka çalışanlarının dijital pazarlama alanındaki bilgi seviyelerini yükseltmek amacıyla özel içeriklerle düzenlenen eğitimler ve markaların hızla değişen dünyaya uyum sağlamalarına yardımcı olacak genel veya özel konularda danışmanlık hizmetleri bulunmaktadır.

Ayrıca, sektöre istihdam katkısı sağlamak amacıyla her dönem üniversite mezunu 10 kişiye eğitim veren ücretsiz Digital Advice Lab Academy programımız da bulunuyor.

  Yerli firmalarımız en çok hangi alanlarda dijital kampanya süreçlerine dahil oluyor?

  Yerli firmalar, uluslararası rakipleriyle rekabet ederken benzer dijital pazarlama stratejileri izlemektedir. Arama motoru reklamları, sosyal medya reklamları, programatik, içerik pazarlaması, e-posta pazarlaması ve influencer pazarlaması gibi hemen hemen bütün alanlarda dijital kampanyalar düzenlenmektedir. Aslında, yerli ve yabancı firma ayrımından ziyade, sektörlere göre dijital kullanım alışkanlıkları ve stratejileri farklılık göstermektedir.

  Ulusal veya uluslararası anlamda bir işbirliği veya çalışmanız var mı?

  Birçok yerel ve global firmayla yurtiçi ve yurtdışı pazarlarda çalışmaktayız. Ayrıca Academy tarafında birçok yerli, yabancı firma destek olmaktadır, dünyanın en önde gelen teknoloji firmaları öğrencilerimize ve mezunlarımıza özel eğitimler vermektedirler.

  Tespit ettiğiniz ve yerli firmalarımızın etkisini artıracak ne gibi konular var?

  Dijital dünya çok hızlı değişiyor, gelişiyor. Buna ayak uydurabilmek, trendleri takip edebilmek çok kolay değil. Yerli firmalarımız tecrübe anlamında global firmalara göre biraz daha dezavantajlı konumda kalıyor. Bu yüzden bireysel gelişimler çok önemli bir noktada, bilgi seviyesi yükseldikçe kampanyaların planlamasından raporlanmasına kadar çok daha efektif çalışmalar gerçekleştiğini görüyoruz.

  Ayrıca markaların daha cesaretli ve dijitale uygun stratejiler geliştirdikçe (uygun kreatifler, test stratejiler, dijitale uygun dil, üçüncü parti uygulamalar) daha iyi sonuçlar elde ettiklerini görüyoruz.

  “Her trend fırsat değil”

  Dijital pazarlama irili ufaklı bütün markaların yoğun emek harcadığı bir alan. Markalar, konvansiyonel pazarlama ile çok farklılaştığını bu alanda kesin doğruları olmadığını, test ederek kendi doğrularına ulaşmaları gerektiğini bilmeli ve buna göre aksiyon almalılar. Ama her duydukları trendin fırsat olmadığını da bilmeliler. Bunları bilebilmek için de bilgi seviyelerini yükseltmeliler veya işinin uzmanlarıyla çalışmalılar.

  Bir yanıt yazın

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.