Teknoloji

Çin video oyun oynama sürelerini kısıtlayacak

Çin, video oyunlarındaki harcamaları ve oynama sürelerini sınırlayacak yeni kuralları uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Taslak yasa, oyun içi satın almaları kısıtlamayı ve bağımlılık yaratan oyun alışkanlıklarını önlemeyi amaçlıyor.

Dünyanın en büyük çevrim içi oyun pazarına ciddi bir darbe vuracağı düşünülen bu karar ile Çin, milli birliği tehlikeye atan, milli güvenliği zedeleyen veya milli itibar ve çıkarları zarara uğratan “yasaklı çevrim içi oyun içeriği” yasağını getireceği açıkladı. Bu önlemler, 2021’de 18 yaşın altındaki çevrim içi oyuncuların cuma, hafta sonları ve tatillerde yalnızca bir saat oyun oynamalarına izin verecek.

Önerilen kısıtlamalar, sadece aşırı harcamaya ve oyun süresine teşvik eden ödüllerle sınırlı olmakla kalmayıp aynı zamanda kullanıcıları “irrasyonel” oyun davranışları konusunda uyaracak pop-up bildirimlerini de içerecek. Sektör analistleri, potansiyel olarak günlük aktif kullanıcı sayısında ve uygulama içi gelirlerde azalma olabileceğini ve bu durumun yayıncıları oyun tasarımını ve para kazanma stratejilerini temelden değiştirmeye zorlayabileceğini öngörüyor. Özellikle “ödeme karşılığı kazan” modellerine sahip ücretsiz oyunları etkileyebilecek bu kısıtlamalar, yapılandırma veya mağazalardan çıkarma gereksinimini beraberinde getirebileceği bildirildi.

Hükümet, önerilen düzenlemeleri 22 Ocak’a kadar halkın görüşüne açtığı vurgulanırken ülkedeki oyun endüstrisini şekillendirme süreçleri merakla bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.