Teknoloji

Çin teknoloji firması Hikvision’a espiyonaj iddiası

Güvenlik ürünleri ve çözümleri konusunda dünya lideri üreticilerden biri olan Çin menşeli teknoloji devi Hikvision hakkında yakın zamanda sızdırılan bir Pentagon belgesinde ilginç bir iddia yer aldı. Belgelerde, şirketin ABD hükümetine sattığı ürünleri Çin casusluğuna olanak sağlamak üzere yasadışı olarak gizlediği aktarıldı. Hikvision iddiaları reddetti.

BBC’nin haberine göre Hikvision şirketi, Çin devletiyle olan bağları ve ürünlerinin izlenmesinde kullanılması nedeniyle incelemeye tabi tutuldu.

ABD daha önce Hikvision ürünlerini hükümet tedarik zincirlerinden yasaklamıştı. Kasım ayında düzenleyiciler bunu bir adım daha ileri götürdü ve ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek ülke çapında bir yasak koydu.

BBC tarafından paylaşılan belgede Hikvision, “Çin istihbarat kuruluşlarıyla ortaklık” ve “hükümet tedarikçilerine satmak üzere ürünlerini gizlemek için bayilerle ilişkileri kullanmak” olarak tanımlandı. Belgede ayrıca Ocak ayı itibariyle Hikvision ürünlerinin ABD hükümetindeki müşteriler için hala mevcut olduğu iddia ediliyor.

BBC’nin iddialarla ilgili sorularına yanıt veren bir Hikvision sözcüsü, “işleri yürütmek için yasaları ihlal etmediğini ve etmeyeceğini” ve “ürünlerinin herhangi bir nedenle herhangi biri tarafından uygunsuz bir şekilde etiketlenmesini önlemek için çok açık ve uzun süredir devam eden politikaları” olduğunu söyledi.

Şirket, ürünlerini tedarik zincirlerinden uzak tutmak ve güvenlik kameralarının ABD hükümetine “asla uygunsuz şekilde satılmadığından emin olmak” için uzun yıllardır ABD hükümetiyle birlikte çalıştığını söyledi.

Hikvision sözcüsü, şirketin Çin istihbarat kurumlarıyla ortaklık yapıp yapmadığı ve müşteri bilgilerini onlara verip vermediği yönündeki sorulara ise yanıt vermedi.

Birleşik Krallık’ta Kasım ayında devlet dairelerine, güvenlik endişeleri nedeniyle “hassas bölgelere” Çinli şirketler tarafından üretilen güvenlik kameraları yerleştirmeyi durdurmaları söylendi. Yetkililere mevcut ekipmanı tamamen kaldırmayı düşünmeleri söylendi.

Avustralya hükümeti de Şubat ayında Çin yapımı güvenlik kameralarını savunma alanlarından kaldıracağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.