Teknoloji

Çin ABD’yi Tiktok özelinde uyardı

Milletvekillerinin uygulamanın yasaklanmasına yol açabilecek bir yasa tasarısını onaylaması üzerine Çin, TikTok’un yasaklanması önerisinin ardından ABD’yi uyardı. Temsilciler Meclisi’ndeki tasarı, Çin’in sahip olduğu uygulamayı Çin ile bağlarını koparmaya ya da ABD’de kullanılamaz hale gelmeye zorlayacak.

ABD’li yetkililer, potansiyel ulusal güvenlik risklerini gerekçe göstererek TikTok ile ilgili endişelerini uzun süredir dile getiriyorlar. TikTok’un sahipleri ise uygulamanın herhangi bir tehdit oluşturduğunu defalarca reddetti.

Yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde siyasi yelpazenin her iki tarafından da iki partili destekle kabul edildi. Resmi adıyla – Amerikalıları Yabancı Düşman Kontrollü Uygulamalardan Koruma Yasası’nın resmi olarak Senato’ya gideceği öngörülüyor.

Beyaz Saray, kabul edilmesi halinde Başkan Joe Biden’ın yasayı imzalayacağını açıkladı. Oylama öncesinde Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, “TikTok’un ulusal güvenliği tehdit ettiğine dair hiçbir kanıt bulamamasına” rağmen ABD’yi “TikTok’u bastırmakla” suçladı.

Wang, “Adil rekabette kazanamayan bu tür zorbaca davranışlar şirketlerin normal ticari faaliyetlerini sekteye uğratmakta, uluslararası yatırımcıların yatırım ortamına olan güvenini zedelemekte ve normal uluslararası ekonomik ve ticari düzene zarar vermektedir. Sonunda, bu kaçınılmaz olarak ABD’ye geri dönecektir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.