Teknoloji

ChatGPT ile 5 bin kişi ile görüştü ve eşini buldu

Rus Aleksandr Zhadan, Tinder dünyasının sınırlarını zorladı ve yapay zekayı devreye aldı. 2021’de bir ayrılığın ardından ilişki bulma kararlılığıyla kişiselleştirilmiş bir flört asistanı olarak OpenAI’nın kendi GPT-2’sini yazılımını yaptı. Zhadan’ın yazdığı yazılım ile yapay zeka, binlerce Tinder kullanıcısıyla etkileşimde bulunarak 100’den fazla buluşma düzenledi ve Zhadan’ı şimdiki eşine yönlendirdi.

Zhadan, yapay zekanın yeteneklerini GPT-3, 3.5 ve 4 güncellemeleriyle iyileştirmekte kullanarak program geliştirdi. Kişiselleştirilmiş beğeniler gönderme, tercihlere dayalı profilleri filtreleme ve hatta Google Takvim üzerinden randevuları düzenleme yeteneğine sahip olan bu asistan ile Zhadan’ın aşk yolculuğu başladı.

Binlerce seçenek arasında sıyrılarak yapay zeka, Zhadan’ın ideal eşini Aralık 2022’de buldu. İlişki geliştikçe Zhadan, yapay zekanın etkileşimini yavaşça azalttı. Çiftin hikayesi, 2023’te birlikte yaşamaya başlamalarıyla doruk noktasına ulaştı ve Zhadan programı son bir kez kişisel flört gurusuna dönüştürdü. Yapay zeka, Zhadan’ın Vyalshakaeva’ya evlenme teklif etme kararında bile rol oynadı.

Yapay zekanın modern ilişkilerdeki rolü evrimleştikçe, Tinder gibi flört uygulamaları, platformlarına gelebilecek yapay zeka sohbet botları ile insan bağlantılarının gerçekliğini dengeleme konusunda zorluklarla karşılaşabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.