Teknoloji Web3

Blokzincir ve Üniversite işbirliklerinde SUNX bir ilki gerçekleştirecek

Veri ve ölçüm odaklı bir yaklaşımı benimseyerek, taşınabilir ve güneş enerjisi ile çalışan sera gazı emisyon sensör ağı aracılığıyla daha doğru veri toplamayı amaçlayan SUNX, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirecek. SUNX, Türkiye’de ilk defa yapılacak ve dünyaya örnek teşkil edebilecek üniversite iş birliklerinde gerçekleştirilecek proje ile karbon emisyonu ölçerek Türkiye’de yer alan üniversite kampüsleri düzenine katkı sağlamayı hedefliyor. Sadece güneş enerjisiyle çalışan SUNX, blokzincir sektöründeki enerji tüketimini ve karbon ayak izini azaltmak için örnek bir model oluşturuyor. 

Avrupa Birliği’nin hesaplama odaklı yaklaşımının aksine, SUNX projesi, veri ve ölçüm odaklı bir yaklaşımı benimseyerek, taşınabilir ve güneş enerjisi ile çalışan sera gazı emisyon sensör ağı aracılığıyla daha doğru veri toplamayı amaçlıyor. Özellikle karbon kredisi ve karbon ayak izi gibi konularda, SUNX IoT cihazları sürdürülebilirlik ve karbon emisyonu konusundaki farkındalığı artırarak, toplumun bu düzenlemelere ve değişikliklere daha fazla kontrol sağlamasına yardımcı olacak. SUNX, güneş enerjisiyle çalışan ve çevresel etkileri en aza indiren blokzincir çözümüyle, kurumsal aktörler için cazip bir alternatif sunacak.

Türkiye’deki tüm üniversiteleri nezdinde projelerini başlatarak görüşlerini ve hedefleri anlatan SUNX COO’su Yiğit Yüksel şöyle konuştu: “Akredite sensörle veri ölçümü sağladığımız SUNX cihazlarımızla, şeffaf, doğrulanabilir ve güvenilir blokzincir çözümümüz ile karbon ayak izi konusunda herkesin kolayca doğru ölçümlere ulaşabilmesini ve optimizasyon sağlayabilmesini sağlıyoruz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.