Web3

Binance, ABD’li emniyet güçleriyle iş birliği yaptı

Kripto borsası Binance, Kuzey Koreli hacker’ları ve yasadışı BT çalışanlarıyla bağlantılı 4,4 milyon dolar değerindeki kripto parayı dondurmak için ABD’li yetkililere yardımcı oldu.

Cointelegraph Türkiye’nin haberine göre kripto borsası Binance, ABD kolluk kuvvetleriyle iş birliği yaptı. Binance, Kuzey Koreli siber suç sendikalarıyla bağlantılı 4,4 milyon dolar değerinde kripto varlığının ele geçirilmesinde ABD’nin emniyet güçlerine yardımcı oldu.

Binance, 25 Mayıs itibarıyla Twitter’da konuya ilişkin açıklamalarda bulundu. Borsa, Binance Investigation ekibi aracılıığyla Kuzey Kore’de şu anda yaptırım uygulanan dört kuruluşun yasadışı kazanç sağlama faaliyetlerini engellemek için ABD’deki kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını söyledi.

Şirket, ayrıca “Bu kişilerle bağlantılı hesaplara karşı bir yıldan uzun bir süre önce, yasal olarak verilen emirlere uygun olarak ve kolluk kuvvetleriyle iş birliği içinde harekete geçtik.” açıklamalarında bulundu.

Binance’in ABD’li kolluk kuvvetlerine yardımcı olduğu haberinin ardından şirketten bir sözcü, Cointelegraph’a demeç verdi.

Temsilci ise platformu hain ulus devlet  aktörlerine karşı sürekli denetim altından tuttuklarını ve kolluk kuvvetleri ile birlikte iş birliği yaptıklarını belirtti.

Ayrıca, hazine bakanlığı tarafından yapılan açıklamalara göre Teknik Keşif Bürosu, Kuzey Kore’nin saldırı amaçlı siber taktikler ve araçlar geliştirmesine öncülük ediyor. Buna ek olarak hazine bakanlığı, büronun Lazarus Group ile bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere çeşitli departmanları yönettiğini de belirtti.

Lazarus Group son yıllarda birçok kripto ve blokzincir projesine siber saldırılar düzenledi. Ayrıca Mart 2022’de Axie Infinity’nin Ronin Köprüsü’ne yapılan 620 milyon dolarlık saldırıdan da Lazarus’un sorumlu olduğuna inanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.