Teknoloji

Bilişim Vadisi’nde uçan arabalardan robotlara teknoloji geliştiriliyor

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Erkam Tüzgen, bünyelerindeki 600 civarında firmanın yeni kurulmuş startuplardan çok ileri teknoloji üreten çok uluslu şirketlerin AR-GE merkezlerine kadar geniş bir skalada yer aldığını söyledi.

Erkam Tüzgen, Turkcell’in katkılarıyla düzenlenen Anadolu Ajansı Teknoloji Masası’nın ikinci toplantısında, teknolojinin yapılan çalışmalarla toplumun önemli bir gündemi haline geldiğini belirterek, Türkiye’nin artık teknoloji üreten bir ülke olarak bütün dünyada tanıtılabildiğini söyledi.

“Uçan araçlardan robotlara birçok alanda teknoloji geliştiriliyor”

Erkam Tüzgen, yenilikçi teknolojiler üreten firmalardan örnekler paylaştı. Tüzgen, “Dünyada çok sayıda şirkette uçan araç üretme çalışması var. Bünyemizde faaliyet gösteren AirCar, bu alanda dünyada ilklerden bir tanesi olmayı hedefliyor. Bugüne kadar 100’den fazla deneme uçuşu yaptılar. Yurt dışında bir firmayla ön anlaşma imzaladılar ve inşallah çok yakın zamanda insanlı testlerine başlayacaklar. Lityumun geri dönüşümünü dünyada en yüksek seviyede yapabilen firma bir Bilişim Vadisi firması. Bu firma halihazırda çeşitli üretici firmalarla anlaşmış durumda ve onların pilleri ömürlerini tamamladıklarında o pillerin çok yüksek verimlilikle geri dönüşümünü sağlayarak hem karbon ayak izini hem de lityuma olan ihtiyacı azaltacak çalışmalar yürütüyor.”

“Her gün yeni bir teknoloji ile tanışıyoruz”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Tüzgen, iki kamerayla objeleri görüp makinelerin üç boyutlu olarak algılamasını sağlayan kameraların bulunduğunu belirterek, Bilişim Vadisi bünyesinde bu kameraları üreten Büyütech firmasının yakın zamanda 200 bininci kamerasını imal ettiğini, bu firmanın başta Togg olmak üzere otomobil şirketleri ile çalıştığını anlattı.

Bir diğer firmanın genç iki girişimcinin kurduğu Good Job Games olduğunu dile getiren Tüzgen, “Çok ciddi ihracat yapan bir firma. Çok sayıda oyun geliştiren ve artık sadece mobilde hızlı tüketilen Hypercasual tarzında değil oyun konsollarında, bilgisayarlarda oynanacak oyunları üretebilecek kapasiteye gelmiş bir firmamız. Saha Robotik diye bir firmamız var. Halihazırda 50’nin üzerinde robotu, otellerde ve çeşitli yerlerde aktif kullanılıyor. 600 civarında firmamız var ve her gün yeni bir teknoloji ile tanışıyoruz.” diye konuştu.

“Firmalarımızın ihracatı 50 milyon doların üzerine çıktı”

Bilişim Vadisi Genel Müdürü Tüzgen, girişim sermayesi fonlarının genellikle 10 yıllık olduğunu belirterek, “İlk 5 yılda bu firmalar büyürler ve ikinci 5 yılda satışları gerçekleşir. Biz ilk 5 yılda olduğumuz için henüz satışını gerçekleştirdiğimiz firmamız mevcut değil. Gidişatı itibarıyla fonun başarılı olacağını gösteren firmalarımız mevcut. Firmalarımızdan 2’si, fonun tamamının giderini karşılayabilecek boyuta ulaşabilecek gibi görünüyor.” diye konuştu.

Bilişim Vadisi kurulduğundan bu yana uluslararası çalışmalara verdiği önemden bahseden Tüzgen, şu açıklamalarda bulundu:

“Bünyemizdeki firmaların ihracat yapabilmeleri veya ihracat yapıyorlarsa bu ihracatı büyütmeleri için onlara sunduğumuz çeşitli destekler var. Bunların da en başında hem onlara uluslararası ağ sağlamak hem de yurt dışındaki kendileri açısından kritik etkinliklere katılımlarına destek olmak geliyor. ABD’den Singapur’a kadar bütün ülkelerde kendi firmalarımızın pazarlarını büyütecek fuarlara katılımla alakalı çalışmalar yürütüyoruz. Dünyanın önde gelen fuarlarına firmalarımızla katılıyoruz.”

“Türk ürünü ilk insansız otobüs Amerika’da ve Avrupa’da hizmet veriyor”

Erkam Tüzgen, bünyelerindeki firmalarla ilgili detaylar vererek, ADASTEC isimli firmanın otobüsleri otonom hale getiren bir sistem geliştirdiğini söyledi.

ADASTEC’in Karsan ile işbirliği yaparak dünyanın ilk insansız otobüslerinden birini ürettiğini dile getiren Tüzgen, “Şu anda bu otobüs halihazırda faaliyette. Amerika’da ve Avrupa’da hizmet veriyor. Avrupa’da faaliyete giren ilk insansız otobüs bir Türk ürünü, 2 Türk şirketinin ortak geliştirdiği bir ürün.” diye konuştu.

Ekol 42 okulları hakkında bilgi veren Tüzgen, bu okulların hem halihazırda bir kariyeri olanlara yeni bir kariyer fırsatı sunduğunu hem de üniversite sınavında istediği başarıyı yakalayamayan gençlerin arzu ettikleri bölümlerde okumalarına bir alternatif oluşturduğunu anlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.