Web3

Bakan Şimşek açıkladı: Kripto düzenlemesi son aşamada

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Anadolu Ajansı’na verdiği röportajda kripto varlıklara yönelik yasal düzenleme çalışmalarının son aşamaya geldiğini açıkladı. Bakan Şimşek, “Kripto varlık düzenlemesiyle temel hedefimiz, bu alandaki güveni artırmak ve ortaya çıkabilecek riskleri bertaraf etmek” dedi.

Merkez Bankası ve MASAK’ın mevcut düzenlemelerine değinen Şimşek, bu düzenlemelerin bilgi sahibi olma konusunda önemli bir adım olduğunu ancak daha fazla adım atılması gerektiğini ifade etti ve dünya genelinde sektöre yönelik farklı uygulamalar ile uluslararası gelişmelerin yakından takip edildiğini bildirdi.

İkincil bir düzenleme gerekiyor 

Coindesk Türkiye’nin yaptığı habere göre yapılan düzenleme çalışmalarında kripto varlıklar için kapsayıcı tanımların yapıldığını ve bu tanımların uluslararası standartlara uygun olduğunu belirtildi. SPK’nın lisans vereceği kripto varlık alım-satım platformlarına asgari faaliyet şartları getirileceğini açıklayan Maliye Bakanı, faaliyet şartlarının detaylarının ikincil bir düzenlemeyle belirleneceğini ifade etti.

Yasal düzenleme taslağında kripto varlık ihracı konusuna da değinen Şimşek, SPK’ya yetki verilerek sermaye piyasası araçlarının kripto varlık olarak ihracına imkan tanınacağını söyledi. Ayrıca, blok zinciri teknolojilerini geliştiren kişilere kripto varlıklarının kitle fonlaması yöntemiyle satış yapabilme yetkisi de düzenleme kapsamında yer alacak.

Şimşek, verginin düzenleme aşamasında odak noktası olmadığını ve konunun ayrıca çalışılacağını belirtti. Platformlarda listelenen kripto varlıklara müdahale edilmemesi prensibini benimseyen Şimşek, yazılı prosedürler oluşturularak SPK’nın müdahale yetkisinin belirleneceğini açıkladı.

Maliye Bakanı, düzenlemelerin amacına dair, “Kripto varlık düzenlemesiyle temel hedefimiz bu alanı daha güvenli hale getirmek ve ortaya çıkabilecek riskleri bertaraf etmek. Yaklaşımımız kısıtlayıcı değil, belirsizlikleri ortadan kaldırmak ve olası riskleri kontrol altına almak üzerine kurulu. Aynı zamanda da blok zinciri teknolojisi ve kripto varlık ekosisteminin gelişmesinin önünü de açmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.