Web3

Bakan Kacır: Uluslararası teknoloji girişimlerini ülkemize davet edeceğiz

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Yakın zamanda Tech Visa uygulamasını yürürlüğe alacağız. Program ile teknoloji alanında kritik uzmanlıklara sahip yeteneklerle yenilikçi iş modelleri ve teknolojiye dayalı çalışmaları olan uluslararası teknoloji girişimlerini ülkemize davet edeceğiz” dedi.

Bengü Türk’ün haberine göre Kacır, İslam İşbirliği Gençlik Forumu (ICYF) önderliğinde hayata geçirilen Uluslararası Kuluçka Merkezinin açılışında, özellikle dost ve kardeş ülkelerden, gönül coğrafyasından olan girişimcileri, Türkiye teknoloji ekosisteminin sunduğu fırsatlar ve avantajlarla buluşturacaklarını söyledi.

Yakın zamanda Tech Visa uygulamasını yürürlüğe alacaklarını dile getiren Kacır, “Program ile teknoloji alanında kritik uzmanlıklara sahip yeteneklerle yenilikçi iş modelleri ve teknolojiye dayalı çalışmaları olan uluslararası teknoloji girişimlerini ülkemize davet edeceğiz” dedi.

İslam coğrafyasıyla birlikte tüm gönül coğrafyasının gençlerine girişimcilik dünyasının kapılarını aralayacaklarını söyleyen Kacır, şöyle devam etti:

“Coğrafyamız, sahip olduğu düşünce zenginliği, bilimsel kapasite ve öncü şahsiyetlerimizle insanlık tarihinde silinmez izler bıraktı. Muallim-i sani Farabi, tıbbın babası İbn-i Sina, Mukaddime’si ile insanlığın düşünce ufkunu aydınlatan İbn-i Haldun, fizikte, matematikte ve astronomide döneminin dehası Biruni, güneşin ve gökcisimlerinin hareketlerini keşfeden Fergani, mevsimlerin oluşumunu tespit eden Ali Kuşçu, sibernetik alanının öncüsü Cezeri, bizim medeniyetimizdendir, bizdendir. Medeniyetimizin içinden doğmuş birbirinden değerli bilim insanları ve onların yaptıkları çalışmalar, dönemlerinin düşünce ve bilim canlılığın ispatı niteliğindedir.

Belki bugün dünya genelinde kabul görmüş bilimsel bakış açısı, Batı merkezli bir anlayışın ürünü gibi görünüyor fakat bilinmelidir ki bilimin bayraktarlığını üstlenme yarışı, tarihsel süreç içinde Doğu ile Batı arasında tıpkı bir sarkaç misali gidip gelmiştir. Bugün bilimin, teknolojinin ve inovasyonun geldiği noktada Doğu’nun yükselişine tekrar şahitlik ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın küresel adalet ve merhamet perspektifi doğrultusunda, bilimde, teknolojide, inovasyonda İslam medeniyetinin yeniden yükselişi için gayret ediyoruz. 2004 yılında Cumhurbaşkanı’mız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in gayretleriyle temeli atılan İslam İşbirliği Gençlik Forumu, Müslüman gençlerin öz güvenini artırmıştır. Gençlerimizin teknolojide ve girişimcilikte daha fazla söz sahibi olma gayretlerinin her zaman yanında olmaya bizler de devam edeceğiz. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi, Bilişim Vadisi ve ICYF işbirliğiyle hayata geçen ve açılışını gerçekleştirmek üzere bir arada bulunduğumuz Uluslararası Kuluçka Merkezi işte bu yaklaşımın eseridir.”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Müslüman girişimcilere ofis alanı, eğitim, danışmanlık, mentörlük, küresel ağ oluşturma, uluslararası programlara katılım ve yatırımcılara ulaşma imkanı sunan bu merkezin İslam coğrafyasının kalkınma yolculuğuna önemli bir iz bırakacağını ifade etti.

Finanstan e-ticarete, blok zincirden yapay zeka ve oyuna kadar farklı teknoloji alanlarında girişimcilere küresel pazarda kendilerini gösterme fırsatı sunacak Uluslararası Kuluçka Merkezinin gençlere, girişimcilere hayırlı olmasını temenni eden Kacır, “İslam coğrafyamızın huzur ve refahı için birlik ve beraberliğin ne kadar hayati kıymete sahip olduğunu Gazze’de yaşanan katliamla tekrar müşahede ediyoruz” dedi.

Kacır, “Türkiye olarak, İsrail’in Filistin’deki işgalci zihniyetinin karşısında durmaya her zaman devam edeceğiz. ‘Dünya beşten büyüktür’ ilkemiz doğrultusunda İslam ülkelerinin yaşanan bu zulme ortak ve güçlü tepki vermesi için diplomatik çabalarımızı en üst düzeyde yürütüyoruz” diye konuştu.

Bakan Kacır, Türkiye olarak, 1967 sınırları temelinde özgür ve bağımsız Filistin devleti kurulana ve kabul edilene dek mücadeleye devam edileceğini vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.