Web3

BAE, kripto şirketlerinin lisans başvurularını kabul edecek

Coindesk’in haberine göre Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) federal menkul kıymetler düzenleyicisi, ülkede kripto hizmetleri sağlamak isteyen şirketlerin lisans başvurularını kabul etmeye başlayacak.

BAE’nin mali serbest bölgelerinde lisansı olan şirketler hariç ülkedeki tüm sanal varlık hizmet sağlayıcılarının, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SCA) onay alması gerekecek. Lisanslama rejimi, geçen yıl BAE Bakanlar Kurulu’nun kripto sektörünü düzenleme kararı sırasında konuşulmuştu. Onaylanması ise geçtiğimiz pazartesi gerçekleşti. Bu yılın başlarında SCA, sektörü düzenleme rolünü üstlenmişti.

Dubai ve Abu Dabi de dahil yedi emirlikten bazıları, halihazırda yürürlükte olan kripto lisans çerçevesine sahip. Yerel endüstri de Dubai’nin yakın zamanda açıkladığı rejimini benimsiyor. Duyuruya göre, Dubai’de faaliyet göstermek isteyen şirketlerin, SCA onayına ek olarak Sanal Varlıkları Düzenleme Kurumu’ndan (VARA) da bir lisans alması gerekecek. Yetki almak isteyen şirketlerin “operasyonel verimlilik ve esneklik” göstermesi şartı kondu. Ayrıca bu şirketlerin operasyonel standartları da karşılaması bekleniyor.

Duyuruda, sanal varlık kurallarının 2022’den beri güncellendiği de belirtildi. Sanal varlıkların aracılık ve gözetimi gibi finansal faaliyetlerinin yanı sıra yeni bir sanal varlık hizmet sağlayıcısı kategorisi eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.