Teknoloji

Apple’ın gerçekleşmeyen projeleri

Geçtiğimiz günlerde elektrikli otomobil projesini iptal ettiğini duyuran Apple’ın AirPower’dan terk edilmiş tabletlere kadar birçok projeyi rafa kaldırdığı gözlemlendi. İşte Apple’ın iptal ettiği veya gerçekleştirmediği projeleri.

Apple, otonom elektrikli otomobiliyle otomotiv endüstrisine girme planlarını iptal etmiş ve bunun yerine odağını yapay zeka dünyasına kaydırdığını duyurmuştu. Elektrikli otomobil projesi kapsamında şirket Tesla ve Ford gibi önemli kurumların önde gelen yöneticilerini işe almıştı. Projenin sona ermesi bazı çalışanların iş kaybına uğramasına neden olurken, bazıları da şirket içinde bölüm değiştirdiği bildirildi.

TechCrunch’ın haberine göre ise Apple için projeleri sonlandırmak bir ilk değil. Örneğin Titan Projesi olarak adlandırılan projenin 2014’ten beri üzerinde çalışıldığı bildirilmişti. Apple’ın çeşitli pazarları altüst etme geçmişi göz önüne alındığında, Tesla ve diğerleri için sert bir rekabet yaratabilirdi. Şirket bunu iPod, iPhone, Apple Watch ve en son AirPods ile yaptı (Vision Pro için jüri hala kararını vermedi).

Ancak her proje şirket için heyecan verici bir başarı olmadı. Titan Projesi’nden önce, gün ışığını göremeyen birkaç Apple girişimi daha oldu. İşte piyasaya çıkmayan Apple projelerinin en dikkate değer örneklerinden bazıları.

Airpower

Apple’ın ilk kez 2017 yılında duyurduğu kablosuz şarj matının Qi standardını kullanarak aynı anda üç cihazı şarj etmesi bekleniyordu. Ancak şirket, “yüksek standartlarına” ulaşamadığını gerekçe göstererek projeyi 2019 yılında iptal etti.

Televizyon

Apple’ın televizyonu (Apple TV ile karıştırılmamalıdır) uzun süredir söylentisi dolaşan ve gerçekleşmeyen projelere bir başka örnek. Analistler ve yatırımcılar 2011 yılında şirketten tam teşekküllü ultra yüksek çözünürlüklü bir TV setinin gelmesini bekliyordu. Titan Projesi gibi, Apple da yıllar önce hurdaya çıkarıldığı bildirilen bu projenin varlığını hiçbir zaman kamuoyuna açıklamadı.

Vademecum

Apple, ilk iPad’i piyasaya sürmeden on buçuk yıldan daha uzun bir süre önce erken bir tablet prototipi geliştirmişti. 1994 yılında, projenin bazı erken görüntüleri internette ortaya çıkmış ve bir ekran kalemi ve dahili kamera eklenmesini araştırdığını göstermişti. Ancak eski Apple yöneticisi Dan Russell’ın 2018 tarihli bir blog yazısında belirttiği gibi, şirket o dönemde “tablet bilgisayar için bir pazar olmadığı” için projeyi sonlandırdı.

MessageSlate

Vademecum, Apple’ın başarısızlıkla sonuçlanan tek masa tasarlama girişimi değildi. Şirket aşağı yukarı aynı dönemde MessageSlate (kod adı Senior) adlı Newton OS tabanlı bir proje üzerinde de çalışıyordu. Cihaz için 1993 yılında bir ticari marka başvurusu yapıldı. Ancak Apple bunu bir kenara bıraktı ve MessageSlate prototipinin daha küçük bir versiyonu olan MessagePad’i yılın ilerleyen zamanlarında teslim etti.

PenLite

1992 yılında Apple başka bir tablet geliştiriyordu. PenLite, Apple’ın Macintosh işletim sisteminin PowerPC tabanlı bilgisayarlar için tasarlanmış ilk sürümü olan System 7.1’e dayanıyor gibi görünüyordu. Raporlar bir ekran kalemine ve 25MHz Motorola işlemciye sahip olacağını öne sürüyordu. Vademecum’un aksine PenLite’ın kamerasız olarak geliştirildiği bildirilmişti. Apple nihayetinde bu projeyi de rafa kaldırdı. Daha sonraki cihazda olduğu gibi, şirket pazarın hazır olmadığına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.