Teknoloji

Amazon Kuiper projesi internet verimi artıracak

Amazon, yaptığı açıklamada, Kuiper Projesi’nin, uydu internet hizmetini kullanan müşteriler için verimi artıracak ve gecikmeyi azaltacak temel teknolojiyi başarıyla doğruladığını söyledi. Amazon, 2024 yılının ikinci yarısında erken müşteri pilotlarına başlamak için yeterli sayıda uydunun konuşlandırılmasını bekliyor. Şirketin ABD Federal İletişim Komisyonu’ndan aldığı lisans uyarınca Temmuz 2029’a kadar fırlatılması gereken tam takımyıldız, alçak Dünya yörüngesindeki 3.236 uydudan oluşacak. Kuiper Projesi, yüksek hızlı lazer çapraz bağlantılardan oluşan bir ağ oluşturmayı planlıyor.

Bu teknoloji, yörüngedeki uzay araçları arasında veri göndermek için kızılötesi lazerler kullanan bir optik iletişim türü olan “optik uydular arası bağlantılar” (OISL) olarak adlandırılıyor. OISL uydular arası iletişimi sağlamak için bir süredir kullanılıyor, ancak önceki nesiller bir seferde sadece iki uyduyu birbirine bağlamakla sınırlıydı. Kuiper’in uyduları aynı anda birçok başka uzay aracıyla bağlantı kurabilecek ve bu da uzayda bir ağ oluşturacak.

Kuiper verileri, eşdeğer bir mesafe boyunca veri gönderen karasal fiber optik kablolardan %30 daha hızlı taşıyabileceğini açıkladı.

Kuiper Teknoloji Başkan Yardımcısı Rajeev Badyal yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Uydu takımyıldızımızdaki optik uydular arası bağlantılarla, Kuiper Projesi uzayda etkin bir şekilde bir örgü ağ olarak çalışacak. Bu sistem hız, maliyet ve güvenilirliği optimize etmek için tamamen kendi bünyemizde tasarlandı ve tüm mimari en başından beri kusursuz bir şekilde çalıştı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.