Teknoloji

Amazon Hindistan’a 15 milyar dolarlık yatırım yapacak

Amazon, dünya çapında ünlü Amerikan devlerinin listesine katılarak, Hindistan’daki yatırımlarını önümüzdeki yedi yıl içinde ikiye katlama planları yaptığını açıkladı. Şirket CEO’su Andy Jassy, Amazon’un bugüne kadar Hindistan’a yaklaşık 11 milyar dolar yatırım yaptığını ve 2030 yılına kadar 15 milyar dolar daha yatırım yapmayı planladığını belirtti.

Şirket geçen ay, 2030 yılına kadar Güney Asya ülkesindeki bulut işine 12.7 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurmuştu. Hindistan’ın, Amazon için önemli bir yurtdışı pazarı olduğu belirtildi. Amazon’ın küresel rakibi Walmart da bu yıl Hindistan’a 2.5 milyar doların üzerinde yatırım yapmıştı.

Google CEO’su Sundar Pichai ise şirketin Gujarat eyaletindeki GIFT şehrinde küresel bir finans teknolojisi operasyon merkezi açacağını belirtti.

Modi’nin ABD ziyareti bu hafta birçok diğer önemli taahhütü de beraberinde getirdi. ABD bellek çip şirketi Micron, Hindistan’daki ilk DRAM ve NAND montaj ve test tesisi için 825 milyon dolara kadar yatırım yapacağını açıklarken, Applied Materials şirketi ise ülkedeki yeni bir mühendislik merkezine dört yıl içinde 400 milyon dolarlık yatırım yapma sözü verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.