Web3

Eski Binance CEO’su CZ için “kaçma riski” uyarısı

Savcılar, Binance’in Eski CEO’su CZ’nin ABD’de Kalmasını İsteyerek ‘Ciddi Kaçma Riski Oluşturduğunu’ İddia Ediyor.

Coindesk’in haberine göre ABD’li savcılar mahkeme dosyasında, Binance’in eski CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ), Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlandığı Şubat ayındaki cezasından önce ABD’den ayrılmasına izin verilemeyeceğini söyledi. Savcılar, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vatandaşı olan Zhao’nun “ABD ile asgari düzeyde bağları” olduğunu ve ayrılmasına izin verilmesi halinde geri dönemeyebileceğini söyledi.

Savcılar, Zhao’nun hüküm giymeden önce hapse atılmasını talep etmediklerini, sadece ABD’de kalması gerektiğini belirtti. 23 Şubat 2024’te hüküm giymesi planlanan Zhao, para cezasının yanı sıra bir yıldan fazla hapis cezasıyla da karşı karşıya olduğu bildirildi. Mevcut kefalet anlaşmasının şartlarına göre CZ, 15 milyon dolar yatırarak, ve 175 milyon dolarlık kişisel kefalet senedi imzalayarak tüm bunlara ek olarak ise kefiller bularak ABD’den ayrılabileceği bildirildi.

Binance ABD’li kullanıcıların ve yaptırım uygulanan bölgelerden gelen kullanıcıların yeterli müşterini tanı ve kara para aklamayı önleme programları olmadan platformu kullanmalarına izin vermesiyle bağlantılı çok sayıda cezai ve hukuki suçlamayı kabul etmişti. Binance, ABD Adalet Bakanlığı tarihindeki en büyük kurumsal para cezaları arasında yer alan 4,3 milyar dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.