Teknoloji

20 yapay zeka ve teknoloji firması ABD seçimleri için ortak çalışacak

Dünyanın, önde gelen 20 teknoloji şirketi, bu yılki ABD seçimlerinde yapay zeka yanıltıcı bilgiye karşı ortak bir çalışma yapacaklarını duyurdu.

Sektör, ABD seçimlerinde önemli paydaşları taklit etmek veya yanıltıcı oy bilgileri sağlamak için aldatıcı ses, video ve görüntüler kullanabilen deepfake’leri hedef alacak. Microsoft, Meta, Google, Amazon, IBM, Adobe ve çip tasarımcısı Arm, anlaşmayı imzalayan şirketler arasında yer aldı. Yapay zeka start-up’ları OpenAI, Anthropic ve Stability AI, Snap, TikTok ve X gibi sosyal medya şirketleriyle birlikte bu çalışmaya katıldı.

Teknoloji platformları, dünya genelinde 40’tan fazla ülkede 4 milyardan fazla kişiyi etkileyen büyük bir ABD seçim yılına hazırlanıyor. AI tarafından oluşturulan içeriklerin artması, seçimle ilgili ciddi bilgi endişelerine yol açtı. Clarity adlı bir makine öğrenimi firmasının verilerine göre, oluşturulan deepfake’lerin sayısı yıldan yıla %900 arttığı bildirildi.

Anlaşmaya katılan şirketler, model risklerini değerlendikleri, bu içeriğin platformlarındaki dağıtımını “tespit etmeye çalıştıkları” ve bu süreçlere yönelik şeffaflığı halka sağladıkları 8 üst düzey taahhüdü kabul ettiler. Teknoloji endüstrisinde ve ötesindeki çoğu gönüllü taahhüt gibi, açıklama, taahhütlerin yalnızca “her şirketin sunduğu hizmetlerle ilgili oldukları yerde” geçerli olduğunu belirtti.

IBM’in Baş Gizlilik ve Güven Sorumlusu Christina Montgomery, ABD’nin bu önemli seçim yılında “AI tarafından oluşturulan yanıltıcı içeriğin artan risklerinden insanları ve toplumları korumak için somut, işbirliğine dayalı önlemlere ihtiyaç duyulduğunu” söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Please enter Coingecko Free Api Key to get this plugin works.